JFK (1991)

JFK, film kontroverzního amerického režiséra a scénáristy Olivera Stonea prošpikovaný hereckými hvězdami (Kevin Costner, Gary Oldman, Tommy Lee Jones...), vypráví o vyšetřování atentátu na J. F. Kennedyho v Texaském Dallasu. Vyšetřovatel Jim Garrison nevěří oficiální zprávě o pomateném střelci jednajícím na vlastní pěst a začíná rozplétat verzi jinou - verzi o promyšleném atentátu pravicových skupin, o více střelcích... Stoneovo dílo, které se může pochlubit Oscary za kameru a střih dává vhlédnout do jednoho z klíčových momentů historie USA - téma pro Stonea tak příznačné! Ve středu 16. 4. ve 20:00.

JFK

Double Indemnity (1944)

Double Indemnity (Pojistka smrti) - jeden z kanonických filmů noir slavného režiséra hollywoodské zlaté éry Billyho Wildera - představuje Barbaru Stanwyck jako ženušku, která se svým milencem naplánuje vraždu manžela s cílem vyinkasovat po jeho smrti životní pojistku. Provedou zdánlivě dokonalý zločin, ale vyšetřovateli pojišťovny se celý případ nezdá... Jeden z filmů, který určil archetypy klasických noirových postav a na jehož scénáři se podílel "mistr" hard-boiled school Raymond Chandler.

Stanwyck Barbara

The Big Sleep (1946)

The Big Sleep (Hluboký spánek) Howarda Hawkse je adaptací stejnojmeného románu význačného představitele americké hard-boiled school Raymonda Chandlera. Film je klasickou ukázkou filmu noir - skoro naustále prší, každý nosí zbraň, scéna je zahlcena doutníkovým kouřem, hlavní protagonista sám bojuje na straně spravedlnosti, ale hlavně, celý film se točí okolo tajemné a překrásné femme fatal v podání dechberoucí Lauren Bacall. Pánové, přijďte se podívat, co hnalo muže do kin ve čtyřicátých letech! Ale ani dámy nebudou ochuzeny. Drsný, silný a mužný Phil Marlowe v podání Humphreyho Bogarta (známého hlavně díky Casablance) byl idolem žen po dlouhá léta. 19. 3. od 20:00 ve Vašem oblíbeném Filmovém klubu tak na Vás čeká nezapomenutelný filmový zážitek!

Annex - Bacall Lauren 15

Gilda (1946)

Po Lauren Bacall přichází na scénu Rita Hayworth jako Gilda. Další z klasických noirovek tentokrát v exotickém prostředí Buenos Aires. Pokud dokážete odtrhnout oči od Rity, film Vám nabídne spletitou detektivní zápletku, krásné scény a hlavně skvělý pocit z atmosféry, která je tak hustá, že by se dala krájet... 26. 3. od 20:00!

rita-hayworth

Kráska dne (1967)

Luis Buñuel - Belle de jour (Kráska dne)

První březnovou středu (5.3.) se v podání okouzlující Catherine Deneuve setkáme se světově nejznámějším Buñuelovým filmem. Psychologická studie ženy, jež jako zajištěná bohatá manželka v domácnosti se denně dochází prodávat do luxusního nevěstince, neboť její vztah s mužem ji nenaplňuje, je jedním z často reflektovaných snímků světové kinematografie. I zde je celý film vyprávěn surrealistickým snovým pohledem, jež neposkytuje jednoznačné odpovědi na položené otázky a nechává diváka dotvářet si příběh sám. Ve vašem oblíbeném Filmovém klubu v tradičních 20:00!

Další články...

1. Nenápadný půvab buržoasie